Przewodnik sadzenia roślin

Kompletny przewodnik po sadzeniu roślin domowych w doniczkach i donicach


Stworzenie kwitnącego zielonego wnętrza lub ekspozycji pojemnika nie musi być sprawą hitową. Przestrzeganie kilku prostych technik sadzenia zapewni Twoim roślinom wewnętrznym i zewnętrznym odpowiednie środowisko od samego początku, aby wynagrodzić Cię bujnymi, relaksującymi krajobrazami zieleni w pięknych ozdobnych doniczkach i donicach.

Złota zasada - podlewanie i drenaż


Właściwe podlewanie i drenaż jest kluczem do kwitnienia roślin. Nadmierne podlewanie jest najczęstszym błędem konserwacyjnym i prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem zabicia rośliny. Korzenie siedzą w nadmiarze wody i stopniowo gniją, odbierając roślinom zdolność wchłaniania składników odżywczych i wilgoci.

Ryzyko nadmiernego nawadniania można zmniejszyć, stosując dobry drenaż. Tradycyjne podejście do wnętrz wykorzystuje doniczki z otworami drenażowymi w dnie, które znajdują się w spodku, aby złapać nadmiar wody, która spływa przez glebę. To rozwiązanie ogranicza styl użytych donic dekoracyjnych i może nie osiągnąć pożądanego wyglądu wnętrza.

Nowoczesne donice ozdobne i donice są wykonane ze wszystkich rodzajów materiałów, od ceramiki, przez naturalne, kompozyty, metal i włókno szklane, aby wywołać zachwyt w ich oprawie. Zazwyczaj nie mają otworów drenażowych, a materiały nie zawsze są wodoodporne.

Dlatego musimy upewnić się, że roślina ma dobry drenaż, a ozdobna doniczka jest chroniona przed wodą i glebą, aby zachować jej nieskazitelny wygląd i uniknąć uszkodzenia podłóg i mebli.

Sadzenie w pomieszczeniach


obsada-donicy-zwyklej

Donica dekoracyjna & spodek

Umieść spodek w ozdobnej doniczce i umieść doniczkę na spodku, jeśli pozwala na to miejsce. W razie potrzeby możesz podnieść wysokość rośliny, aby lepiej układała się w doniczce, dodając kilka kamyków lub hydrogranulatów na dnie donicy.

Możesz wyjąć roślinę z ozdobnej doniczki, aby podlać ją i spuścić nadmiar wody do zlewu lub dodać wodę do ozdobnej doniczki. Spodek zbierze nadmiar wody, która musi być koniecznie usunięta.

donica-ozdobna-z-wypelnieniem

Donica dekoracyjna & wkładka doniczki

Jeśli nie lubisz wkładać i wyjmować rośliny z ozdobnej doniczki do podlewania lub opróżniać nadmiar wody ze spodka. Możesz dodać wkładkę do ozdobnej doniczki i trochę materiału drenażowego.

Wkłady do doniczek są wykonane z „miękkiego” tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych rozmiarach, aby dopasować się do wewnętrznych wymiarów doniczki dekoracyjnej. Można je przyciąć do odpowiedniego rozmiaru, aby stworzyć dyskretną barierę, która chroni ozdobną doniczkę i meble.

ZOBACZ WKŁADY DO DONICZEK >>

Podkładki są idealne do wyższych donic i innych sytuacji, w których chcesz podnieść wysokość rośliny w donicy. Wypełnij podstawę materiałem opakowaniowym, który nie będzie się ściskał, np. Styropianem, a następnie umieść wkładkę na górze na odpowiedniej wysokości dla rośliny.

Ułóż warstwę materiału drenażowego, np. Małe kamyki lub hydrogranulki na spodzie wykładziny. Hydrogranule to spiekane granulki gliny, które pochłaniają nadmiar wody.

Umieść roślinę w doniczce na warstwie drenażowej. W razie potrzeby dodaj więcej kamyków po bokach doniczki, aby zapewnić dodatkowe wsparcie i utrzymać roślinę w miejscu. Jeśli nadmiernie podlewasz roślinę, może być konieczne okresowe odświeżanie warstwy drenażowej, aby usunąć stojącą wodę.


przesadzanie donicy

Przesadzanie do donicy dekoracyjnej

Jeśli chcesz uzyskać bardziej harmonijny wygląd między rośliną a dekoracyjną doniczką, zamiast po prostu ukrywać doniczkę, rozważ przesadzenie w podkładzie. Po prostu wykonaj te proste kroki:

 • Jeśli masz wysoką sadzarkę, wypełnij nadmiar pustej przestrzeni w doniczce lub sadzarce styropianem, np. Pakując orzeszki ziemne lub połamane kawałki styropianu. Upewnij się, że wypełnienie pustej przestrzeni jest solidną strukturą i nie będzie się kompresować po godzinach.
 • Włóż wkładkę do doniczki o rozmiarze odpowiednim do używanej doniczki i pozostaw warstwę drenażową z hydrogranulek lub kamyków na odpowiedniej głębokości dla rośliny (zwykle 2-5 cm). Przytnij wkładkę do doniczki nożyczkami kuchennymi, aby uzyskać zgrabną linię na krawędzi donicy.
 • Umieść warstwę drenażową z hydrogranulek / kamyków na dnie wykładziny.
 • Wypełnij pozostałą część wyściółki ziemią doniczkową do roślin domowych i włóż do niej roślinę.
 • Uwaga: nie używaj ziemi z ogrodu lub kompostu ogrodowego, która może zawierać choroby.
 • Przykryj powierzchnię gleby ozdobnymi kamieniami lub kamykami, aby pasowały do ​​Twojego wnętrza i nadaj równe wykończenie między brzegiem doniczki a rośliną.

przesadzanie-do-gleby-doniczkowej

Hydrokultura - najlepsze rozwiązanie, łatwe w pielęgnacji

Zakłady hydrotechniczne od dawna są wybierane przez profesjonalnych projektantów wnętrz. W hydrokulturze rośliny uprawia się w hydrogranulkach, a nie w glebie.

Hydrogranulki to upieczone i ekspandowane granulki gliny przeznaczone do zatrzymywania wody i składników odżywczych oraz łagodnego przejścia z powrotem do korzeni roślin. Oznacza to brak bałaganu, szkodników glebowych, ryzyka nadmiernego podlewania, mniej podlewania (co 4-5 tygodni) i mniej nawożenia (co 4-6 miesięcy).

Podczas podlewania rośliny warstwa hydrogranulek u podstawy doniczki i wyściółki będzie działać jako zbiornik zatrzymujący i zatrzymujący wodę i składniki odżywcze w celu uwolnienia ich z powrotem do roślin.

Systemy korzeni roślin są otoczone optymalną wilgotnością, substancjami odżywczymi i powietrzem w hydroganulach i dostosowują się, stając się bardziej mięsistymi, z mniejszą kulką korzeniową niż standardowe rośliny doniczkowe w glebie. Skutkuje to silnymi, zdrowymi roślinami, które są bardziej przystosowane do sadzenia w pojemnikach o różnych rozmiarach, z ograniczoną potrzebą przesadzania w miarę wzrostu.

Hydrokultura pozwala również na mieszanie roślin o różnych wymaganiach podlewania w jednej ozdobnej doniczce, ponieważ każda roślina pobierze to, czego potrzebuje z hydrogranulek.

Sadzenie rośliny hydrokulturowej w ozdobnej doniczce jest proste. Po prostu wykonaj te proste kroki:

 • Jeśli masz wysoką sadzarkę, wypełnij nadmiar pustej przestrzeni w doniczce lub sadzarce styropianem, np. Pakując orzeszki ziemne lub połamane kawałki styropianu. Upewnij się, że wypełnienie pustej przestrzeni jest solidną strukturą i nie będzie się kompresować po godzinach.
 • Włóż wkładkę do donicy o rozmiarze odpowiednim do używanego donicy. Obetnij wysokość wkładki doniczki nożyczkami kuchennymi, aby uzyskać zgrabną linię na brzegu doniczki, upewniając się, że doniczka do uprawy hydrokultury będzie siedzieć na dnie wkładki na odpowiedniej wysokości dla rośliny.
 • Umieść roślinę w doniczce do uprawy hydrokultury na podstawie wykładziny.
 • Umieść wodomierz z boku doniczki, aby dokładnie określić, kiedy należy podlewać.
 • Wypełnij otaczającą przestrzeń między doniczką a wkładką doniczki większą ilością hydrogranulek, aby utworzyć jednolitą warstwę granulek na powierzchni. Podczas podlewania rośliny warstwa hydrogranulek u podstawy doniczki i wyściółki zatrzyma i zatrzyma wodę w celu uwolnienia jej z powrotem do roślin.
 • Jeśli chcesz, przykryj powierzchnię hydrogranulek ozdobnymi kamieniami lub kamykami, aby dopasować je do swojego wnętrza i nadaj równe wykończenie między brzegiem doniczki a rośliną.

Sadzenie-w-ziemi-na-zewnatrz

Sadzenie na zewnątrz

Donice ogrodowe wymagają otworów drenażowych, aby umożliwić przepływ wody deszczowej i uniknąć gromadzenia się wody w systemie korzeniowym roślin.

Jeśli planujesz pozostawić sadzarkę na zewnątrz przez cały rok, upewnij się, że jest mrozoodporna. Aby zapobiec gromadzeniu się lodu i pękaniu otworu drenażowego, upewnij się, że jest on wyniesiony nad podłogą, donice na nóżkach nie mają takiej potrzeby. Następnie wykonaj następujące kroki, aby ułatwić sadzenie:

 • Przykryj otwór drenażowy na dnie donicy warstwą filcu lub szmatką. Umożliwi to spłynięcie nadmiaru wody deszczowej, jednocześnie zatrzymując hydrogranulki / kamyki na dnie donicy.
 • Umieść warstwę hydrogranulatu gliny na dnie, aby działał jako zbiornik na wodę. W zależności od całkowitej wysokości donicy wystarczy warstwa o głębokości około 10 cm. W przypadku wysokich donic może być konieczne wypełnienie podstawy wypełnieniem pustych przestrzeni za pomocą cegieł lub większych kamieni przed dodaniem warstwy drenażowej.
 • Zalecamy użycie warstwy filcu lub tkaniny oddzielającej między hydrogranulkami a glebą. Aby zapobiec przedostawaniu się gleby do hydrogranulatu, ale nadal umożliwiać przedostawanie się wody do gleby.
 • Wypełnij pozostałą część donicy ziemią doniczkową i włóż roślinę.
 • Przykryj powierzchnię gleby ozdobnymi kamieniami, kamykami lub wiórkami kory zgodnie ze swoim stylem co zmniejszy parowanie w ciepłe dni.